Wspólnota Modlitwy Uniżenia "DANIEL"

Wspólnota zawiązała się z początkiem roku 2023. Powodem jej zaistnienia była wewnętrzna potrzeba serc tych osób, które ją utworzyły.

Prostacja, inaczej modlitwa w postawie leżenia krzyżem jest tym właśnie sposobem wspólnotowej modlitwy, którą pragnęliśmy praktykować.

Czy jest to lepsza, skuteczniejsza postawa modlitewna?

Tego nie wiemy. Bóg patrzy przede wszystkim w serce człowieka, a postawa jest kwestią drugorzędną.

To dlaczego ta forma została wybrana?

Powodem jest MIŁOŚĆ.

Pragniemy odwzajemnić uczucie, którym darzy nas Ten, który będąc Bogiem uniżył się, aż do śmierci krzyżowej z miłości do nas.

Pozycja leżenia twarzą do ziemi przed Najświętszym Sakramentem jest również dobrym punktem wyjścia w odkrywaniu relacji:

 • Bóg – człowiek
 • Stwórca – stworzenie.

 

Wspólnotę tworzą osoby świeckie, niczym niewyróżniające się spośród innych wiernych przynależnych do rodziny kościoła katolickiego.

Bariery wewnętrzne, lęk przed „dziwnymi spojrzeniami” dużo łatwiej jest pokonać, gdy wtapia się człowiek w grupę innych osób, robiących to, co się samemu pragnie zrobić, ale nie można pokonać wewnętrznej blokady.

Modlitwa uniżenia nie jest jedyną postawą w jakiej wchodzimy w relację z Bogiem, równolegle funkcjonują spotkania o charakterze dziękczynnym oraz uwielbieniowym.

Spotkania wspólnotowe odbywają się co drugi czwartek o godzinie 21:00 w kościele p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie – Podzamczu. 

Aktualne terminy spotkań, są umieszczane na bieżąco w zakładce: „Terminy spotkań modlitewnych”.

W ostatni czwartek miesiąca spotykamy się na wspólnotowej Eucharystii o tej samej godzinie i w tym samym miejscu.

Uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym, nie wiąże się z obowiązkiem przyłączenia do wspólnoty.

Idea wspólnoty nie ogranicza się tylko do czasu spotkania na modlitwie, ale również za sprawą wspólnie utworzonej „Reguły” umacnia naszą więź w pozostałe dni.

REGUŁA WSPÓLNOTY:

 1. Każda osoba należąca do wspólnoty poprzez modlitwę uniżenia w pierwszej kolejności zabiega o oswoją relację ze Stwórcą, którą będzie mogła następnie objawić w miłości bliźniego, we własnej rodzinie i w stosunku do każdej osoby postawionej przez Pana Boga na jego drodze (zanim zaczniesz wyjmować drzazgi z oka brata, najpierw wyjmij belkę ze swego).
 2. Każda osoba ze wspólnoty będzie się modlić codziennie za inne osoby z grupy oraz ich rodziny, polecając je opiece Matki Bożej oraz Bogu.

 3. Codziennie w porannej modlitwie odmawiana będzie Modlitwa zanurzenia we Krwi Chrystusa.
 4. Każda osoba codziennie będzie rozważać czytania mszalne przypadające na dany dzień.
 5. Spotkania wspólnoty Modlitwy Uniżenia odbywać się będą co drugi czwartek o godzinie 21.00. Jeśli z jakichś przyczyn ktoś nie może uczestniczyć osobiście w spotkaniu, modlić się będzie leżąc krzyżem w domu lub w innym miejscu, w którym obecnie przebywa w dogodnym dla niego czasie.

 6. W ostatni czwartek miesiąca, odprawiona zostanie Msza Święta w intencji osób należących do wspólnoty i ich rodzin oraz w intencjach polecanych Panu Bogu przez wspólnotę.

  Jeśli Msza Święta przypadać będzie w czwartek, w której wypada spotkanie wspólnoty, wówczas Modlitwa Uniżenia poprzedzać będzie Mszę Świętą.

 7. W ostatni czwartek miesiąca po Mszy Świętej zbierana będzie jałmużna, która będzie przekazywana w okresie świątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc) na wybrany dom dziecka.
 8. Mając na uwadze słowa Pana Jezusa:

  „Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem” w czwartek, na który przypada spotkanie wspólnoty, ofiarujemy Panu Jezusowi wybrane przez siebie wyrzeczenie w charakterze osobistego postu.

 9. Każda z osób należących do wspólnoty będzie modlić się w pozostałe dni tygodnia, leżąc krzyżem we własnym domu zgodnie z własnym rozeznaniem wewnętrznym.

Kierownikiem duchowym wspólnoty jest Ks. Karol Galewski.

"Wieczernik z Mistrzem" (opis w trakcie tworzenia)

Scroll to Top